Zuby
Zdraví dutiny ústní a její hygiena jsou důležité pro zdraví a pohodu každého zvířete.
V neposlední řadě i pro pohodu lidí, protože zápach vznikající při špatné péči, odpuzuje hlavně nás lidi, a tím negativně narušuje naše vztahy s domácími mazlíčky.
Jsou pejsci, kteří s tím nikdy nebudou mít problémy a potom jsou takoví psi, které problémy se zubním plakem a kamenem trápí celý život i přes veškeré snahy svých pánů.
Pokud má Váš pejsek takové problémy, poraďte se o prevenci a léčbě se svým veterinárním lékařem.
Jak pečovat o tlamu a zuby svého psa?
Péče o celou ,,tlamču" psa začíná u pysků a srsti na nich.
Chlupatí psi to mají v tomho ohledu těžší, dokáží do svých vousů nasbírat neuvěřitelné věci, stejně tak to platí o zbytcích potravy - pejska s dlouhýma nebo delšíma chlupama by měl majitel kontrolovat, vousy česat a čistit, chlupy otírat a mýt.
Krátkosrstá plemena mají v tomto ohledu výhodu, jejich pysky a okolí tlamy neláká tolik nečistot.
Co ovšem platí pro všechny pejsky stejně... je, že se v zadní polovině spodního pysku mohou tvořit tzv. řasy - kůže, která připomíná podkasanou látku. V tomto prostoru zůstávají zbytky slin a potravy a opět se zde tvoří živná půda pro kvasinky a bakterie.
Ikdyž to nemusí být na první pohled vyditelné, pes na podobný problém upozorní sám, otíráním tlamy o zem a různé předměty ve své blízkosti, v horším případě psovi páchne tlama natolik, že jeho společnost začíná být neúnosná.
V tom případě je třeba tlamču omývat a následně vysoušet, pokud je třeba, i natřít postižené místo mastičkou. Pokud by se rozvinul zánět kůže, je na veterináři, jakou mastičku vám pro psa předepíše.
Péče o zuby
Největší problém bývá zubní kámen. Ten se nejčastěji vytváří na posledních zubech třenových a prvních stoličkách horní čelisti a také na špičácích, postupně se pak rozšiřuje na ostatní zuby.
Rozmístění a síla kamene se odvíjí od mechanismu kousání, dnešní psi namáhají své zuby mnohem méně než jejich předkové.
Mnoho psů je krmeno pouze granulovanou stravou, a ikdyž výrobci tvrdí, že jsou granule navrhovány tak, aby posilovaly účinek kousání a tím zuby čistily, jak to posoudit?... Psi ,,na granulích" už nemají uzpůsobené trávicí ustrojí natolik, aby si poradilo s kostí apod. které zuby předkům dnešních psů čistily....
Jedno platí pořád KOUSAT KOUSAT KOUSAT, dnešní trh nabízí spousty žvýkacích pamlsků a dokonce i hraček, jejichž kousáním by si měli naši hafani zuby čistit, v podstatě všechno, co psa nutí kousat a tím si čistit ze zubů zubní plak pomáhá udržovat zuby čisté nebo minimálně čistší.
Zubní kámen nevypadá hezky, ale především představuje nebezpečí pro celou tlamču psa. Kámen narušuje zuby, narušuje dásně - krvácení, odtlačuje je a tím se zuby uvolňují až vypadávají.
Nejčastěji se ukazuje u starších psů a psů malých a miniaturních plemen, ale bohužel se čím dál tím víc objevuje u všech psů všech věkových kategorií.
Jak na zubní kámen?
Prvním krokem je, preventivně psovi pořád předkládat pamlsky nebo doplňky stravy, které psa nutí kousat kousat kousat a tím si sám zuby zbavuje zubního plaku.
Druhým krokem je, pokud preventivní kousání nestačí, mechanické čistění zubů svému psovi. Čištěním zubů svému psovi narušíte nebo z větší části odstraníte zubní plak a tím o dost omezíte prostor pro ukládání zubního kamene.
Čím zuby čistit?
- zubní kartáčky pro psy, kdy máte možnost vybrat si velikost podle své potřeby, podle toho, jak velikého nebo malého psíka máte
- gumové prsty s hrubou ploškou, také velice oblíbené, gumový prst si nasadíte na svůj ukazovák
- speciální zubní pasty pro psy, na trhu je mnoho druhů i příchutí
Pokud již váš pejsek zubní kámen má?
- zubní kámen lze odstranit i nehtem, někdo používá nástroje z lidské manikůry nebo zubařské instrumenty
pokud se rozhodnete doma zubní kámen likvidovat a poškodíte při tom dásně, vyčistěte ranku peroxidem vodíku na vatičce
- čištění zubů kartáčkem vyžaduje nácvik nejlépe od štěněte nebo hodného psa, který si to nechá líbit
- pokud je kamene příliš, navštivte veterináře a ten zvolí nejlepší možný postup, dnes jde většinou o odstanění kamene ultrazvukem
Třetím způsobem boje proti zubnímu kameni je tedy zákrok veterináře.
V poslední době se setkáváme s novým problémem, a to především u malých plemen psů. Jde o to, že trvalé zuby nevytlačí mléčné, ale rostou spolu, pokud mléčné zoubky drží, je v rukou veterináře tyto zoubky včas odborně vytrhnout.
Sami svému psovi zuby nevytrhávejte, mohly by jste poškodit další růst nebo samotnou dáseň.
Zubní kazy - se u psů vyskytují ojediněle a pes potom musí navštívit psího stomatologa, většinou jsou na stoličkách a na veterináři potom záleží, jestli rozhodne, že je lepší zub plombovat nebo je lepší ho rovnou vythnout.
Pár základních vědomostí o zubech
Pejsci, podobně jako lidé, mají v průběhu života dva druhy zubů:
mléčný chrup - dentes decidui
trvalý chrup - dentes permanentes
Označení zubů:
Zuby u psů rozdělujeme na:
- řezáky - I incisivi - přední zoubky
- špičáky - C canini - nejdelší zuby psa
- třenové zuby - P premoláry - následují za špičáky
- stoličky - M moláry - zuby nejhlouběji v tlamče
Mléčné zuby začínají růst kolem tří týdnů věku štěněte, počet mléčných zubů 28.
Mléčné zuby psům vypadávají a mění se za trvalé v období 3 - 7 měsíce věku.
Trvalý chrup psa má celkem 42 zubů.
U větších plemen dochází k výměně zubů dříve než u plemen malých.
Trvalé zuby jsou větší něž zuby mléčné.
Postupná výměna mléčných zubů za trvalé:
3 - 5 měsíců - objevují se trvalé řezáky (I1 - I3)
4 - 5 měsíců - objevují se první třenové zuby (P1) a první stoličky (M1)
5 - 6 měsíců - objevují se trvalé druhé až čtvrté třenové zuby (P2 - P4) a druhé stoličky (M2)
5 - 7 měsíců - objevují se trvalé špičáky (C)
6 - 7 měsíců - objevují se třetí stoličky (M3), v tomto věku často nacházíme zdvojené špičáky, tzn. mléčné i trvalé vedle sebe
Zub má korunku, krček a kořen, tvoří ho sklovina, zubovina a tmelovina.
Skus je pojem, který označuje vzájemné postavení horní a dolní čelisti, rozlišujeme skus nůžkový, klešťový, předkus, podkus a nepravidelný skus. Skus není z hlediska péče o psa nijak podstatný, pokud tedy nějaká abnormalita nezpůsobuje např. vypadávání jazyka, zraněníí patra špatně postaveným zubem spod.
Zdravý pes je šťastný pes
a tahle fenka to dává světu najevo
ÚSMĚV PROSÍM :-)