Domácí péče a léky
Domácí péče a podávání léků
Ve spodní části fot textu, příběh našeho Byronka a léčení ucpané slinné žlázky....
Úspěšná léčba psa závisí na včasném rozeznání příznaků, na pravdivém vylíčení problému u veterináře, na určení příčiny onemocnění, diagnóze a následné léčbě.
Léčbu vždy určuje veterinář... na majiteli je potom tzv. domácí péče!
A je jedno jestli vám doporučí jen nějaký šampon, mast nebo předepíše léky! Sami nikdy nenasazujte svému psovi žádná léčiva bez doporučení veterináře!
Vaše snaha o pomoc se může otočit a způsobit menší nebo větší potíže!
Majitel přivede psa k veterináři, ten určí léčbu a její postupy a majitele o nich poučí, doporučí jak by měl o svého nemocného mazlíčka pečovat a jak a kdy mu podávat léky apod. Rady a návody se většinou týkají krmení, kdy je potřeba dodržovat různé diety a množství a časové rozvržení krmení, dále omezení vycházek nebo naopak trénování určitých partií na těle psa, mohou se týkat i úpravy místa pro odpočinek, a především podávání léků.
Pravidla podávání léků:
- dáváme psovi jen to, co nám pro něj předepsal veterinář
- používané léky musí být správně skladované
- nepoužíváme prošlé léky!
- léky musí být podávány v časovém rozmezí a v množství, které nám pro psa předepsal veterinář (antibiotika apod.)
- je nutné léky dávat po předepsanou dobu, i když se nám už pes může zdát v pořádku a zdravý, potřebuje dobrat svou dávku, aby se mu příznaky nemoci opět nevrátily
- je důležité dodržovat, kdy psovi léky dávat, jestli je má dostat před nebo po jídle
Jak léky podáváme?
- injekcí, to patří do ruky veterináři nebo veterinárním asistentům, ošetřovatelům
- přes konečník, kdy jde většinou o čípky, ale i gely, nálevy nebo tobolky
Pro aplikaci čípku je lepší vzít si rukavice, protože musíme čípek vsunout dostatečně hluboko (aby jej pes nevytlačil ven) a s ním vsunout do ,,řiťky" i svůj prst, který určitě nechce mít nikdo od zbytků trusu, a navíc bychom mohli nehtem konečník poranit. Čípek by měl být uložený v chladu, vybalíme jej z ochranného obalu, navlhčíme si rukavici, aby prst, kterým budeme čípek vsouvat dovnitř ,,nedrhnul" a čípek zasuneme, podle velikosti psa i čípku dostatečně hluboko.
- přes ústa - nejčastější způsob podávání léků
Tekuté léky
- můžeme psovi předložit s pamlskem, kapky nakapeme na něco dobrého, co má náš pejsek rád, podle zkušeností je všeobecně oblíbený piškot, dobře vsakuje a psi mají piškoty rádi, naopak se nehodí např. maso apod. které nevsaje kapky a ty stékají okolo
- nebo přímo do tlamči, tenhle způsob se hodí především v případě, kdy je léku více než pár kapek např. čaj nebo lék rozpuštěný v tekutině - praxe je taková, že nejlepší místo, kudy lék do tlamy nalévat je koutek tlamy, mezi dáseň a pysk - kdy mu lehce nadzvednete hlavu a trošičku odtáhnete spodní pysk, utvoří se vám tím kapsa na postupné nalévání nejlépe lžičkou nebo stříkačkou bez jehly, nalévejte postupně, aby pes stíhal polykat a aby nezačal tekutinu plivat
,,Kusové" léky - pilulky, tobolky apod.
- nejčastější způsob je schovat prášek do pamlsku, do čehokoli co vašemu psovi opravdu hodně chutná, malý prášek schováte téměř do všeho, větší budete muset buď rozdělit nebo rozdrtit
- dávejte pozor, aby pes prášek neschoval někde v tlamě nebo stranou nenápadně nevyplivnul, dost psů také odhalí prášek v pamlsku a nepřijímá jej, volte proto dost velký kousek dobroty v poměru s práškem a dostatečně voňavý, aby pes prášek hned tak nenašel
- pokud prášek v pamlsku odmítá, nezbývá nic jiného, než mu ho vnutit a to tak, že si připravíte prášek do ruky, přidržíte si psa, otevřete mu tlamu a prášek vložíte na kořen jazyka (co nejdále), pak tlamu zavřete a stisknete, aby nemohl lék vyplivnout, můžete mu pomoci polknout tím, že mu trochu zakloníte hlavu a masírujete hrdlo
- poslední možností, když pes lék odmítá je, prášek rozdrtit a rozpustit ve vodě a postupovat jako v případě tekutých léků
Jak to probíhá u mě a mých psů?
Mě se u malého psa s chutí k jídlu osvědčilo, dát mu kousek šunky, druhý kousek šunky, třetí kousek obsahoval lék a rychle za ním další kousek bez léku, tak aby neměl čas přemýšlet co kouše, rychle polkl a začal se natahovat po dalším kousku masa.
U velkých psů, šlo pár dní vkládat léky do masa, ale časem přišli na to, že v tom není něco v pořádku... a úplně obyčejným trikem, rukou plnou malých kousků různých pamlsků a v nich nenápadně pohozeným práškem, kdy mě z ničeho nepodezřívali, jsem jim snadno prášek podala a byla si jistá, že ho spolkli.
Vnější léky a jejich podávání
Přípravků pro vnější použití je opět velké množství, nejběžněji se setkáme s mastičkami, krémy a nebo pastou apod., ale můžeme se setkat i se zásypy, s léčivou koupelí atd.
Podmínky pro užití těchto léků jsou stejné jako u léků k vnitřnímu použití viz. výše, dále platí, že by se měly tyto přípravky vytlačovat až do konce, před opětovným použitím, by se mělo pár milimetrů vytlačit vedle, uzávěr udržovat čistý, aby nebyla ani tuba ani náš pacient něčím infikovaný.
Mazání
Pokud ošetřujeme psa mazáním, platí že, ošetřované místo by mělo být očištěné a bez srsti, aby se lék dobře dostal kam má a srst se nelepila na ránu jako strup.
O použití masti rozhoduje, na co jí vlastně chceme použít
- pokud používáme mast apod. a jde o větší ošetřované plochy na těle psa, pokryjeme místo lehce, mnoho masti na sebe chytá nežádoucí špínu, pokud budete mast aplikovat holou rukou, nejprve si ruce omyjte
- pokud ošetřujeme nějaké menší poranění, které je navíc kryté obvazem, můžeme vytlačit potřebné množství přímo na čistou gázu a přiložit na ránu
Zásypy
Jsou to různé prášky, od pudrů určených k odstranění vnějších parazitů, přes traumacely, které zastavují krvácení až k zásypům určeným k léčbě poranění apod.
Použít můžeme zásypy rovnou do rány (jen nezapudrujte celého psa) nebo opět na gázu s přiložením k ráně. Dále platí o použití zásypu ty stejné zásady jako u použití nějakého mazání.
Koupele
Koupel je roztok, který obsahuje nějaké léčivé látky, trochu jinou možností je i zakoupení speciálního šamponu, kterým psa umyjeme.
Psa je lepší před takovou léčivou kůrou namočit, aby byla kůže lépe přístupná připravenému roztoku.
Můžeme připravit takové množství, do kterého psa ponoříme, nebo menší množství a psa postavit do nějaké nádoby, záleží na velikosti psa, může to být i umyvadlo a psa připravenou koupelí jen polévat.
Ředění by se mělo dodržovat podle návodu ke konkrétní léčebné koupeli, neplatí vždy, že více je lépe a naopak, pokud máte návod, jak koupel naředit, dodržujte ho. Dodržujte také dobu, po kterou má koupel trvat.
Výluhy
Základem výluhů je většinou voda a nějaká bylinka. Mnoho lidí si myslí, že doby, kdy se používaly bylinky jsou ta tam, ale opak je pravdou. Dnes se lidé snaží více vracet k přírodě a hodně majitelů stojí o výrobky z bylinek.
Výluhy se dají využít ve více formách a pro mnoho problémů.
Při přípravě výluhů je třeba dodržovat dané postupy, výluhy cedit, aby v nich nezůstávaly kousky bylin, některý je třeba připravit na každé ošetření nový u některého se může chvíli uchovávat a účinek je stejný.
Výluhy se mohou používat k mazání, potírání, omývání nebo ve formě obkladů, což je celkem oblíbený a účinný postup.
Obklad ve formě čisté látky nebo gázy namočené ve výluhu pokládáme na místa určení krátkodobě, ale i na delší dobu.
Obklad přikládaný na anální žlázky u psa, který trpí na jejich ucpávání před venčením je velmi účinný, obklady pomáhají ulevit i mléčným žlázkám u fen s falešnou březostí apod.
Podle daného problému záleží na tom, jestli použít obklad horký, vlažný nebo studený.
-----------------------------------------------------------------------------
Náš Byron a jeho slinná žláza...
Byrouškovi v roce 2010 třikrát otekla celá hlava, doprovázely to teploty přes 40°C !!! ohrožení života !!! Veterináři 2x nedokázali na jisto říct, co tyto obrovské otoky a teplotu způsobuje. Pokaždé otok vyřešily antibiotika, ale jen na pár týdnů a byl zase zpět. Na potřetí jsme už otok rozpoznali včas, když se teprve začal tvořit a tak se dal lokalizovat zdroj... což dřív nebylo možné vzhledem k tomu, že otok byl masivní přes celou hlavu...
Diagnóza ucpané slinné žlázky umožnila konečné řešení a otok se od té doby neukázal :-) :-) :-)
Co to pro mě znamenalo? - Pečlivou domácí péči!
Od prvního dne objevení malé bouličky na tváři jsme museli čekat, až zánět uzraje... trvalo to přes týden... a Byroušek už neviděl na oko - celé oteklo spolu s tváří...
1.den - oholená tvář až k oku
...tvář začala prosakovat, což pro mě znamenalo oholit chlupy a konečně můžeme jet k veterináři (který byl s námi denně v kontaktu hlavně kvůli teplotě, kterou jsem B. měřila 3x denně a zapisovala)
- na zákrok - proříznutí tváře a vypušnění zánětu
... včera podveřer veterinář prořízl B. tvář a vypustili jsme skoro litr ,,materiálu" brrrr ... musí být, když není pod dozorem zavřený v kotci, aby mu náš druhý pes nelízal ránu a nikde na zahrádce si s tím nic neudělal... ... za úkol jsem dostala: udržovat ránu otevřenou, 2xdenně proplachovat připraveným roztokem, po dva dny mu píchat dvě injekce ráno i večer (injekce normálně majitel nepíchá), po dvou dnech na kontrolu a pak už podávat jen prášky - dále ovšem udržovat otevřenou ránu min. týden a proplachovat, aby se tvář znovu nezanítila, odstraňovat stroupky pro lepší hojení,... ...pořád dodržujeme pečlivě instrukce, ikdyž se B. opravdu moc moc nelíbí ani proplachování ani podávání léků... ... tvář už B. neotevírám, začal proces hojení, okolí jizvy se hojením zbytnilo, odstaňuju už jen stroupky, aby se jizva rychle zahojila, než místo zaroste chlupama... A o 6 týdnů později už není po jizvě ani památky :-)
2. den - vypuštěná tvář
3. den - už zase vidí na obě oči
10. den