Připomenutí – pozor u vody
Připomenutí – pozor u vody
Voda k létu patří
Se svým psem, tedy pokud máte oba rádi plavání a cachtání :-) , je čas strávený u vody jako balzám na duši.
Pokud si chcete koupání užít, měli byste myslet především na bezpečnost a pak teprve na zábavu.
Pes by neměl být po jídle, před žádnou fyzickou námahou a před plaváním tedy určitě ne, všeobecně se doporučuje pár hodin po krmení a po veliké námaze opět nechat psa nejdříve se uklidnit a až poté mu předložit krmení, je to prevence před velice nebezpečnou torzí žaludku.
Místo, kde se psem vstupujete do vody, byste měli v ideálním případě znát, vědět, co je zhruba u břehu a na dně, pod vodou, kam běžně nevidíte, aby se pes do něčeho nezamotal, nepořezal si tlapky o sklo, kterého je bohužel v našich vodách čím dál víc apod.
Nepouštějte psa do rybníků a jezírek, kde jsou sinice a voda je očividně zkažená, což by mohlo psovi způsobit jak kožní potíže tak např. zažívací problémy a jiné.
Kdy má pes dost?
Záleží na kondici konkrétního psa i na vnějších vlivech – proud, vlny, vítr, teplota vody… Proto platí, pozorovat psa ve vodě, nepřetěžovat ho, zpočátku ho nechat hrát si ve vodě kratší dobu a tu postupně prodlužovat a tím mu zvyšovat jeho kondici až odhadnete dobu, která mu fyzicky stačí, aby se pes nevyčerpal.
Ano, pes se může utopit, když neodhadne svoje síly, především mladí a nezkušení psi, nevědí, kdy už jim síly dochází, proto je u nich jejich majitel, který musí psa ve vodě pečlivě sledovat.
Jak to poznáte?
Pes plave, pokud má nějakou hračku v tlamě, pustí ji, klesnou mu záda a zadek hlouběji pod vodu, začne se točit dokolečka (zadní nohy už prostě nestíhají), vypadá, že šlape vodu, to už je příznak - rychle z vody a jít odpočívat, většinou se při takových příznacích pes rychle ztratí pod vodou!