Přehřívání organismu v letních měsících
Přehřívání organismu v letních měsících
a
nedokonalé termoregulační mechanismy psů
V horkých dnech jsou všichni psi a především ti naši, kteří mají hustý kožich s podsadou, vystavování zvýšené tepelné zátěži a v takových podmínkách to jejich termoregulace nemusí zvládnout.
Co jim tedy hrozí? A jak se o psa postarat?
Přehřátí organismu svého psa má v rukou vždy majitel, nevystavujte jej tedy situacím, kde přehřátí hrozí a pokud už se tak stane, chovejte se s rozmyslem, nesnažte se psa ochladit co nejrychleji a ještě víc mu tím ublížit.
Pes se dokáže zbavovat tepla celkem třemi způsoby a jeho tělo zareaguje v těchto krocích.
První je celkem podceňovaný, je to vlastnost krve, která je hlavním distributorem tepla, pokud se krev v těle příliš zahřeje, mozek vyšle informaci dále, k periferním cévkám, ty se roztáhnou a umožní tak teplu odejít z jádra těla psa až ke kůži, mezi kůží a vnějším prostředím dochází k výměně tepla, a tak se pes alespoň částečně zbaví jeho přebytku.
(periferní cévky dokáží psovi udržovat také teplo za chladu, v takovém případě učiní opak - stáhnou se)
Velice účinné ochlazování - je funění, zrychlené dýchání s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem, protože se ve vlhkém prostředí dýchacích cest ochladí velké množství vzduchu.
A nakonec pocení, bohužel u psů velmi málo účinný způsob ochlazování, pokud si představujete, že se pes dokáže potit jako člověk, tak to opravdu ne. Pes má dvoje potní žlázky, jedny na polštářcích tlapek, zvlhčují packy. Druhý typ potních žlázek je roztroušený po celém těle psa, tvoří se v nich bílkoviny, které přispívají ke vzniku ochranné emulze těla.
Nejdůležitější vlivy pro ochlazování psa jsou vlhkost vnějšího prostředí a proudění vzduchu. Ani v autě psa většinou neuspokojí puštěná klimatizace, protože je pro něj mnohem účinnější a příjemnější otevřené okénko, větrák puštěný na plno a pořádný průvan na čenich.
A jak je to s teplotou? Pes má normální teplotu zhruba 39°C, ale jakmile je pes přehřátý a jeho teplota vystoupá na 41°C, hrozí kolaps organismu.
Nejhorší je prostředí, kde je opravdu vysoká teplota, jen slabé proudění vzduchu a když se k tomu přidá ještě vysoká vlhkost, dříve či později zkolabuje každý pes, horší to mají samozřejmě psi s nadváhou, nemocní, staří a pak ti, kteří nemají dostatečný přístup k vodě.
V létě je pro každé zvíře nejhorší pastí auto, v autě se prý teplota může během 15 minut vyšplhat až na 65°C!!!
A jak se tedy zachovat, když už se pes přehřeje?